خانه / ویژه مربیان / چند راهکار جهت آموزش حفظ و مفاهیم قرآن

چند راهکار جهت آموزش حفظ و مفاهیم قرآن


۱٫ در ابتدای آموزش حفظ از سوره های آسان استفاده کنید، سوره های آسان، سوره هایی هستند که تعداد آیات آن ها کم است و نکات تجویدی و کلمات سخت و دشوار ندارند، به گونه ای که یادگیری و حفظ آن ها برای کودکان قبل از سنین ۷ سال آسان باشد. براساس تحقیقی که بر روی برخی از سوره های جزئ ۳۰ انجام شده به ترتیب آموزش (از آسان به مشکل) سوره های مبارکه فیل، ماعون، همزه، نصر، حمد، توحید، کافرون، کوثر، عصر، ناس و قدر است.
۲٫ قبل از آموزش حفظ قرآن، معنی و مفهوم سوره را در قالب داستان برای کودکان بیان کنید که چارچوب ذهنی لازم را برای کودک فراهم آید.
۳٫ پس از بیان مفاهیم و محتوای کلی سوره، ابتدا کل آیه را برای کودک تلاوت کنید، سپس کلمه به کلمه هر آیه را شمرده و آهسته دست کم پنج بار تکرار نمایید.
۴٫ تکرار کلمه ها در هر آیه، برای آنکه بهتر در ذهن کودک تثبیت شود و فرایند آموزش برای کودکان خوشایند باشد، بهتر است با اشاره یا فعالیت های بازیگونه همراه باشد.
۵٫ پس از تکرار هر کلمه، زمانی که آموزش و تکرار کل آیه به پایان رسید، کل آیه را یک جا تا ۵ بار برای کودک تکرار کنید. این روش را برای تکرار تمامی آیات هر سوره به روشی که ذکر شد، می توان اعمال کرد.
۶٫ در هر روز یک آیه یا نصف آیه را آموزش دهید.
۷٫ بیشترین زمان آموزش برای هر آیه ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در نظر گرفته شود.
۸٫ برای تثبیت مفاهیم هر سوره علاوه بر اینکه متناسب با معنای هر سوره یا آیه، قبل از آموزش داستانی را بازگو می کنید، می توانید در حین آموزش از قالب های کودکانه دیگری نظیر رنگ آمیزی، نقاشی آزاد، کاردستی و نمایش خلاقانه و متناسب با محتوای سوره نیز استفاده کنید.
۹٫ پس از اینکه آیات سوره مد نظر به پایان رسید، آن سوره را دست کم ۵ روز همه آیاتش را تکرار کنید. تکرار هر سوره نیز بهتر است در قالب بازی های متنوع صورت گیرد. (برای تکرار آموزش نیز می توان از کتاب طراحی یکصد و پنچاه بازی قرآنی تالیف مجید غلامی – زهرا حمیدیان استفاده کنید.)
تمرین عملی
حالا یک بازی ساده را با هم تمرین می کنیم؛ به طور مثال به کودکان بگویید؛ فکر کن سوار ماشین شدی، همین طور که رانندگی می کنی، سوره همزه را هم با صدای زیبا و بلند تلاوت کن (بهتر است برای اینکه کودک تان در فضای بازی قرار گیرد از او بخواهید؛ حس بگیرد، دستش را روی فرمان بگذارید و ماشین را روشن کن و …)
حالا من رنگ های چراغ راهنمایی را نشان می دهم، با نشان دادن مقوای سبز رنگ، سوره همزه را بلند بخوان، با دیدن رنگ زرد، آهسته بخوان و رنگ قرمز در هر حالتی که هستی، سکوت کن. (سپس ادامه بازی و تلاوت مجدد سوره و…)
شما می توانید برای تاثیرگذاری و عمق بیشتر یادگیری، چنین بازی هایی را در فرایند آموزش خود پیش بینی و طراحی کنید.
در هفته بعد شیوه های آموزش قصه های قرآنی و برخی از آیات کاربردی را توضیح خواهیم داد.

درباره amoo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.